Vyjadrenie sa Ing. Mariána FILLA k „Podaniu žalobcu MUDr. Štefana ZELNÍKA PhD. k výzve Okresného súdu Žilina, sp.zn. 42C/102/2017 zo 05.09.2018“
Ing. Marián FILLO, Jaseňová 3221/26, 01007 ŽILINA, 0904 827 031, [email protected]
Adresát:
Okresný súd Žilina
Hviezdoslavova 28
01059 ŽILINA
Sp.zn.: 42C/102/2017
v Žiline v piatok 18.I.2019
Vec: Vyjadrenie sa k „Podaniu žalobcu k výzve Okresného súdu Žilina, sp.zn. 42C/102/2017 zo 05.09.2018“
Ja, dolu podpísaný Ing. Marián FILLO, narodený 6.IV.1977 v Brezne, trvale bytom Jaseňová 3221/26, 01007 ŽILINA, sa týmto
vyjadrujem
k „Podaniu žalobcu k výzve Okresného súdu Žilina, sp.zn. 42C/102/2017 zo 05.09.2018“ (ďalej len Podanie), ktoré mi bolo doručené v piatok 28.XII.2018, na ktorom nie je uvedený dátum vypracovania a ktoré je (zrejme omylom) označené Okresným súdom Žilina (ďalej len OS ŽA) za „doručené súdu dňa 9.1.2018“, hoci MUDr. Štefan ZELNÍK, PhD. (ďalej len žalobca) uvádza v nadpise svojho Podania, že ním odpovedá na výzvu OS ŽA z 5.IX.2018, teda z dátumu neskoršieho, než je dátum, v ktorý (podľa OS ŽA) bolo toto Podanie doručené:
1. Žalobca nepravdivo tvrdí, že „Autor obsahu a každej zmeny webstránky (resp. príspevku na sociálnej sieti) je identifikovateľný cez jeho unikátnu IP adresu.“
Toto nie je pravda z hneď niekoľkých dôvodov:
1.I. IP adresa (tzn. adresa podľa Internetového Protokolu = IP) nie je identifikátorom fyzickej osoby („autora obsahu a každej zmeny webstránky (resp. príspevku na sociálnej sieti)“, ďalej len používateľ), ale identifikátorom technického zariadenia, pripojeného do siete (počítača, tabletu, moderného mobilného telefónu apod., ďalej len sieťové zariadenie), pracujúcej na protokole TCP/IP (ďalej len TCP/IP sieť),1 akou je aj medzinárodná sieť Internet, avšak jestvujú aj iné, od Internetu nezávislé TCP/IP siete. Na jednom sieťovom zariadení môže pracovať (v rôznych časoch a niekedy aj súčasne) viacero používateľov, čoho príkladom sú knižnice či internetové kaviarne (ďalej len poskytovatelia pripojenia), poskytujúce svojim zákazníkom nielen pripojenie k internetu, ale aj sieťové zariadenia. Identifikácia používateľa podľa IP adresy (ak by táto aj bola statická, čo nemusí byť, viď nižšie) je teda nemožná bez spolupráce takéhoto poskytovateľa pripojenia, ba dokonca ani s jeho spoluprácou nie, ak si tento nevedie presné záznamy (evidenciu) o tom, ktorá fyzická osoba kedy presne (dátum a časové rozmedzie) používala ktoré jeho sieťové zariadenie, pripojené na Internet.
1.II. IP adresa je statická (dlhodobo nemenná) len v prípade kľúčových sieťových zariadení (servery, smerovače (routery) ai.), ktoré (dlhodobo) nemenia svoje fyzické umiestnenie, alebo prinajmenšom nemenia umiestnenie v rámci topológie (virtuálnej/logickej, tzn. schematickej, nie geografickej mapy) danej TCP/IP siete. V prípade všetkých mobilných sieťových zariadení (laptopy, notebooky, tablety, mobilné telefóny atď.) je IP adresa dynamická (premenlivá) a mení sa podľa toho, z ktorého geografického miesta resp. cez ktorú (pod)sieť (napr. WiFi) sa požívateľ k Internetu pripája. Nemenná je len v určitom (pomerne krátkom) časovom intervale. IP adresa teda nie je „unikátna“, ako nepravdivo tvrdí žalobca, ale môže sa u jedného sieťového zariadenia meniť ako v priestore (napr. presun mobilného telefónu používateľa z práce do reštaurácie počas prestávky na obed), tak aj v čase (aj keby priestor zostal totožný). Opäť teda nie je možné z IP adresy identifikovať používateľa, ale nanajvýš tak poskytovateľa pripojenia, čo napr. v prípade WiFi (bezdrôtového) pripojenia na Internet v reštaurácii nie je nič platné, aspoň nie v prípade, že zákazník (používateľ) platil v hotovosti. Totožnosť používateľa by totiž bolo možné zistiť z použitej kreditnej/debetnej karty, nie však pri platbe v hotovosti, prinajmenšom v súčasnosti, keď zákazníci reštaurácií (zatiaľ) nie sú povinní sa pred využitím ich služieb legitimovať.
1.III. IP adresa môže byť a býva dynamická (premenlivá) aj v prípade stáleho domáceho pripojenia k Internetu, a to aj v prípade nemobilných sieťových zariadení (stolné počítače, moderné televízory apod.). Takéto pripojenie k internetu mám napr. aj ja doma. Hoci som pripojený k Internetu pevným optickým káblom, môj poskytovateľ pripojenia (Orange Slovensko, a.s.) mení moju navonok viditeľnú IP adresu prinajmenšom raz za 24 hodín. Nazýva sa to DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) a je to dnes hojne používaný spôsob automatického nastavovania IP adries.
1.IV. Kvôli pomerne obmedzenému rozsahu IP adries pôvodnej (a doteraz prevažne používanej) verzie sieťového protokolu IP (tzv. IPv4), konkrétne 4.294.967.296 teoreticky využiteľných rôznych IP adries, čo už na dnešné potreby zďaleka nepostačuje, sa používa technika IP masquerading,2 kde celá jedna podsieť (napr. domácnosť alebo firma) vystupuje navonok v Internete pod jednou jedinou IP adresou, hoci je v rámci firmy či domácnosti k Internetu pripojený celý rad sieťových zariadení. Je to IP adresa vonkajšieho smerovača (routera), ktorý „prekladá“ sieťové požiadavky z domácich (rôznych) IP adries na jednu jedinú vonkajšiu IP adresu a spätne rozdeľuje odpovede, prichádzajúce z Internetu na túto jedinú IP adresu, medzi sieťové zariadenia v rámci vnútornej podsiete (siete v rámci domácnosti či firmy), tzn. medzi rôzne vnútorné IP adresy. Kvôli tomu samotná IP adresa (označujúca len jednu domácnosť či firmu) rozhodne nepostačuje na identifikáciu používateľa.
1.V. Pokiaľ je domáca či firemná WiFi (pod)sieť nedostatočne zabezpečená alebo nie je zabezpečená vôbec (je bez akéhokoľvek hesla či iného spôsobu zamedzenia prístupu nepovolaným používateľom), môže sa do nej pomerne ľahko dostať prakticky ktokoľvek, kto si nainštaluje na svoje sieťové zariadenie ľahko dostupný, za týmto účelom vyvinutý program (napr. Reaver)3 a postupuje podľa jednoduchého návodu, akých je na internete celý rad. Pritom vlastník či správca siete sa (v prípade, že sa nezvaný návštevník správa dostatočne opatrne) nemusí vôbec dozvedieť, že pod jeho vonkajšou IP adresou niekto, o kom on vôbec netuší, vyvíjal napr. kriminálnu činnosť. Takto je možné, aby pod určitou IP adresou bol pripojený na Internet niekto úplne neznámy a nezistiteľný, koho správca/vlastník danej IP adresy ani nepozná a ani nezistí, že sa tento neznámy k Internetu skrz jeho WiFi sieť vôbec pripojil. Táto skutočnosť viedla niektoré štáty (napr. Veľká Británia) k zavedeniu zákonov, ktoré zakazujú prevádzkovanie nezabezpečených WiFi sietí. Slovensko však medzi ne nepatrí.
1.VI. Nemožno tiež vylúčiť situáciu, že kriminálnik ukradne používateľovi mobilný telefón a kým si to tento stihne všimnúť, vykoná kriminálnik na Internete trestnú činnosť pod IP adresou, dočasne pridelenou používateľovi poskytovateľom mobilného pripojenia k Internetu.
1.VII. V snahe utajiť svoju identitu (napr. disidenti v totalitných štátoch alebo pracovníci tajných služieb) boli vyvinuté techniky (napr. Web anonymizer či Tor), ktoré úplne skrývajú identitu používateľa tým, že k poskytovateľovi obsahu (napr. webstránke či sociálnej sieti) sa požiadavka od používateľa dostane pod úplne inou IP adresou, než je jeho vlastná resp. jeho firmy či domácnosti, takže ani znalosť IP adresy nepovedie k identifikácii používateľa, ba ani len k zúženiu možností napr. na jednu firmu, domácnosť či jedného poskytovateľa pripojenia. Povedie nanajvýš k tomu, že sa zistí, že používateľ použil anonymizačnú službu a tam to skončí, pretože takéto služby naschvál nevedú žiadne záznamy o tom, kto (ktorá pôvodná IP adresa) ich službu kedy využil.
Podčiarknuté a sčítané: z IP adresy rozhodne nemožno zistiť totožnosť (identifikovať) používateľa a ak vôbec niekedy, tak jedine vďaka spolupráci poskytovateľa pripojenia, avšak tú nemôže poskytovateľovi pripojenia nariadiť ľubovoľná fyzická osoba (napr. ja), ale len (ak vôbec) orgány, činné v trestnom konaní, prípadne ďalšie príslušné štátne orgány. V opačnom prípade by poskytovateľ pripojenia riskoval postih na základe zákona o ochrane osobných údajov.
Všetky ďalšie vývody žalobcu, zakladajúce sa na tomto nepravdivom predpoklade („Autor obsahu a každej zmeny webstránky (resp. príspevku na sociálnej sieti) je identifikovateľný cez jeho unikátnu IP adresu.“) sú potom — logicky — taktiež nepravdivé.
Dôkaz: Na preukázanie lživosti žalobcových tvrdení o identifikovateľnosti používateľa pomocou IP adresy a o údajnej unikátnosti IP adresy žiadam súd o predvolanie a vypočutie ľubovoľného uznávaného znalca v odbore TCP/IP sietí.
2. To, že som na nejakej sociálnej sieti (v mojom prípade konkrétne VK, Twitter, FaceBook a Google+) vytvoril stránku, skupinu či udalosť (ďalej len miesto na sociálnej sieti), čo som aj vytvoril, vôbec neznamená (ako nepravdivo uvádza žalobca), že mám prístup (okrem iných vecí) aj k IP adresám všetkých používateľov daného miesta na sociálnej sieti (hoci mnou vytvoreného a v mojej správe). V skutočnosti mi IP adresy používateľov mnou vytvorených miest na sociálnej sieti nie sú vôbec známe a ani netuším, ako by som ich mohol zistiť. Žalobca zrejme doteraz nepochopil rozdiel medzi prístupovými právami vlastníka samotnej sociálnej siete (napr. FaceBook), resp. jeho zamestnanca (pričom ja nie som ani jedným, ani druhým) a správcu miesta na sociálnej sieti (napr. mňa), ktorý nemá prístup k veľkej väčšine jestvujúcich (zozbieraných) údajov o používateľoch, ktoré sú dostupné vlastníkovi sociálnej siete, medzi nimi ani k IP adrese používateľa. A aj keby som tento prístup mal (čo nemám), nedokázal by som z IP adresy zistiť totožnosť používateľa, viď bod 1 vyššie.
Dôkaz: Žiadam súd o predvolanie ľubovoľného uznávaného znalca z odboru sociálnych sietí, ktorý potvrdí, že správcovi miesta na sociálnej sieti nie sú dostupné IP adresy používateľov.
3. Žalobca zrejme tiež (a mylne) predpokladá, že všetko, čo ktorýkoľvek používateľ zverejní na mnou spravovanom mieste na sociálnej sieti, sa ja jednak vždy dozviem, jednak to bez môjho výslovného schválenia nemôže byť zverejnené:
„Ak teda majiteľ domény slobodaVockovani.sk na svojej stránke doslovne uvádza v stĺpci „sociálne siete“ Naše diskusné fórum, Naša stránka na VK.com, Naša skupina na VK.com, Naša stránka na Google+, Naša stránka na Twitteri, Naša stránka na FaceBooku, zodpovedá za obsah zverejnených príspevkov na označených sieťach.“
3.I. Prísne logicky vzaté, vlastník domény nemusí byť totožný so správcom obsahu na príslušnej internetovej stránke a ten zase nemusí byť totožný so správcom príslušného miesta na sociálnej sieti, čo je pomerne častý prípad, takže táto argumentácia žalobcu je logicky chybná. Ale v konkrétne mojom prípade skutočne som vlastníkom domény slobodaVockovani.sk, ako aj jedným z dvoch (a to hlavným) správcov obsahu na tejto internetovej stránke a u jednotlivých vymenovaných miest na sociálnych sieťach som buď jediným alebo jedným z niekoľkých správcov.
3.II. Všetky zmienené miesta na sociálnych sieťach majú otvorený charakter, tzn. používateľmi zverejňované príspevky resp. komentáre nepodliehajú schváleniu správcu, čiže sú zverejnené ihneď bez toho, že by ich musel správca najprv schváliť. Často ich správca dokonca ani reálne nevidí — obzvlášť, keď je ním spravované miesto na sociálnej sieti veľmi rušné, tzn. používatelia tam pridávajú veľmi veľa príspevkov a komentárov, takže správca ani nemá čas všetko to (popri iných povinnostiach) čítať/pozerať, — hoci k nim má prístup, keby chcel. Preto nie je vôbec na mieste viniť správcu zo všetkého zlého, čo sa na ním spravovanom mieste na sociálnej sieti udeje. Jednak to (údajné) zlo nemusí robiť správca, ale niekto iný, jednak si správca dokonca vôbec nemusí byť vedomý, že to niekto iný na ním spravovanom mieste na sociálnej sieti robí.
3.III. Tak-či-onak však žalobca doteraz nebol schopný preukázať, že by som ja osobne zverejnil (ním z kontextu vytrhnutý) napadnutý výrok („Takže (v zmysle vyššie uvedených definícií) MUDr. Štefan Zelník PhD., poslanec NR SR za SNS, je celkom jednoznačne fašistom, aj spolu so svojím kamarátom a dlhoročným spoločníkom v podnikaní doc. MUDr. Vladimírom Oleárom CSc.“) na ktorejkoľvek sociálnej sieti (hoci dôkazné bremeno je jednoznačne na strane žalobcu), takže nemá veľký zmysel sa tým podrobnejšie zaoberať. Žalobca to samozrejme ani preukázať nemohol, lebo som to jednoducho nikdy neurobil.
Chcel som tým len znovu preukázať, aká zavádzajúca a lživá je argumentácia žalobcu, ktorý k celému radu jeho predchádzajúcich (a mnou exaktne vyvrátených) klamstiev týmto Podaním pridáva ďalšie a ďalšie klamstvá, preto by všetky ďalšie vyjadrenia žalobcu mali byť a priori považované za krajne nedôveryhodné a ich pravdivosť by mala byť jednoznačne a s úplnou istotou dokázaná skôr, než sa za pravdivé budú (pre účely tohto súdneho sporu) považovať.
4. Žalobca ďalej uvádza:
„V prípade potreby je možné overiť vlastníctvo slobodaVockovani.sk ako i všetkých prístupov na sociálne siete priamo u správcov webhostingu resp. ostatných sociálnych sietí.“
Netreba overovať vlastníctvo stránky slobodaVockovani.sk, kedže už som sa v predchádzajúcej korešpondencii sám vyjadril (a teraz to zopakujem), že ako doména slobodaVockovani.sk, tak aj príslušná internetová (webová) stránka je moja (v mojom vlastníctve a správe). Čo sa však vlastníctva „prístupov na sociálne siete“ týka, buď žalobca nevie, čo hovorí, alebo zase raz klame. Možnosť pripojiť sa na tú-ktorú sociálnu sieť má každý používateľ, ktorému to nezamedzí jeho poskytovateľ pripojenia alebo vlastník danej sociálnej siete, čo je však úplne mimo akúkoľvek moju kontrolu. Ja mám samozrejme tiež možnosť pripojiť sa na sociálne siete, inak by som nemohol vytvoriť a spravovať mnou vytvorené a spravované miesta na sociálnych sieťach, avšak rovnakú možnosť (vrátane možnosti čítať a zapisovať na mnou vytvorené a spravované miesta na sociálnych sieťach) má prakticky ktorýkoľvek iný používateľ Internetu. Prístup na sociálne siete (vrátane prístupu na mnou vytvorené miesta na sociálnych sieťach, zmieňované žalobcom) teda nie je mojím výhradným vlastníctvom, takže v žiadnom zmysle nie je v mojej moci povoliť, zakázať či obmedziť prístup na sociálne siete (vrátane prístupu na mnou vytvorené miesta na sociálnych sieťach) ktorejkoľvek fyzickej osobe (používateľovi). Jediné, čo môžem urobiť (a aj to nie na všetkých mnou spravovaných miestach na sociálnych sieťach), je zakázať pridávať nové príspevky či komentovať tomu-ktorému používateľskému účtu (profilu) v rámci sociálnej siete (ďalej len profil). Jeden používateľ (fyzická osoba) však môže mať vytvorených na tej istej sociálnej sieti viac profilov, takže aj keby som zakázal prístup na mnou spravované miesto na sociálnej sieti jednému profilu, stále sa ten istý používateľ môže naň dostať pod iným svojím profilom. A nie je v mojej moci zistiť, ktoré všetky profily patria tomu-ktorému používateľovi. Dokonca ani sám vlastník sociálnej siete (ktorým nie som) to nemusí vedieť zistiť, ak sa napr. daný používateľ konzistentne pripája na danú sociálnu sieť pod jedným profilom výlučne z práce (jedna IP adresa) a pod iným profilom výlučne z domu (druhá — úplne iná — IP adresa).
5. Žalobca následne v Podaní nepravdivo uvádza, že:
„Všetky vstupy na diskusné fóra a sociálne siete … sú len pre prihlásených (musí sa pred vstupom zaregistrovať vytvorením nového „účtu“) a teda majiteľ domény alebo prístupu na sociálnu sieť nemôže tvrdiť, že nevie, kto tam akýkoľvek príspevok dal a kedy.“
5.I. Nie je pravdou, že by na mnou vytvorené a spravované diskusné fóra na sociálnej sieti mali prístup iba prihlásení používatelia. Menovite:
5.I.a. Diskusné fórum na adrese https://vk.com/board85376609, uvedené ako odkaz „Naše diskusné fórum“ na internetovej stránke slobodaVockovani.sk, sa zobrazí v úplnej podobe aj neprihlásenému používateľovi. Prihlásenie je nutné len na pridávanie nových diskusných príspevkov resp. na komentovanie už pridaných príspevkov.
5.I.b. Stránka na adrese https://vk.com/slobodavockovani, uvedená ako odkaz „Naša stránka na VK.com“ na internetovej stránke slobodaVockovani.sk, sa zobrazí v úplnej podobe aj neprihlásenému používateľovi. Prihlásenie je nutné len na prehrávanie zvukových (audio) nahrávok, pridávanie nových príspevkov, komentovanie a zdieľanie už pridaných príspevkov a označovanie príspevkov a komentárov značkou „páči sa mi“ (ikona „♡“). Videá, vložené priamo na hlavnej stránke, možno prehrávať aj bez prihlásenia.
5.I.c. Skupina na adrese https://vk.com/ockovanie, odkazovaná ako „Naša skupina na VK.com“ na internetovej stránke slobodaVockovani.sk, sa zobrazí v úplnej podobe aj neprihlásenému používateľovi. Prihlásenie je nutné len na prehrávanie zvukových (audio) nahrávok, pridávanie nových príspevkov, komentovanie a zdieľanie už pridaných príspevkov a označovanie príspevkov a komentárov značkou „páči sa mi“ (ikona „♡“). Videá, vložené priamo na hlavnej stránke, možno prehrávať aj bez prihlásenia.
5.I.d. Stránka na adrese https://plus.google.com/+Slobodavo%C4%8Dkovan%C3%ADSK, uvedená ako odkaz „Naša stránka na Google+“ na internetovej stránke slobodaVockovani.sk, sa zobrazí v úplnej podobe aj neprihlásenému používateľovi. Prihlásenie je nutné len na pridávanie nových príspevkov, komentovanie a zdieľanie už pridaných príspevkov a označovanie príspevkov a komentárov značkou „páči sa mi“ (ikona „+1“).
5.I.e. Stránka na adrese https://twitter.com/SlobodaOckovani, uvedená ako odkaz „Naša stránka na Twitteri“ na internetovej stránke slobodaVockovani.sk, sa zobrazí v úplnej podobe aj neprihlásenému používateľovi. Prihlásenie je nutné len na pridávanie nových príspevkov, komentovanie a zdieľanie už pridaných príspevkov a označovanie príspevkov a komentárov značkou „páči sa mi“ (ikona „♡“).
5.I.f. Stránka na adrese https://www.facebook.com/sloboda.v.ockovani/, uvedená ako odkaz „Naša stránka na FaceBooku“ na internetovej stránke slobodaVockovani.sk, sa zobrazí v úplnej podobe aj neprihlásenému používateľovi. Prihlásenie je nutné len na pridávanie nových príspevkov, komentovanie a zdieľanie už pridaných príspevkov a označovanie príspevkov a komentárov značkou „páči sa mi“ (ikona „👍“).
Ako vidno z vyššie uvedeného, čo si možno veľmi ľahko overiť — stačí na to ľubovoľné sieťové zariadenie s prístupom na Internet, — úplne všetky miesta na sociálnych sieťach, odkazované na stránke slobodaVockovani.sk, sú prístupné ľubovoľnému používateľovi aj bez prihlásenia. Žalobca teda preukázateľne (a to vskutku bezočivo) klame, keď tvrdí opak.
5.II. Žalobca ďalej (nepriamo) tvrdí, že som „majiteľ … prístupu na sociálnu sieť“. Nuž, ak vôbec, tak som majiteľom len časti tohto prístupu, a aj to len svojho vlastného prístupu, nie prístupu iných používateľov na sociálne siete.
Prístup na sociálnu sieť pozostáva z piatich častí: 1. sieťové zariadenie používateľa, 2. sieťová prípojka používateľa, 3. prenosové vedenie (káblové, bezdrôtové alebo kombinované), 4. sieťová prípojka poskytovateľa služby (majiteľa sociálnej siete) a 5. sieťové zariadenie poskytovateľa služby. Používateľovi (v tomto prípade mne) obvykle patrí sieťové zariadenie používateľa, môže a nemusí mu patriť sieťová prípojka používateľa (závisí od toho, ako je postavená jeho zmluva s poskytovateľom pripojenia), len zriedkavo mu patrí aj prenosové vedenie (a ak vôbec, tak obvykle len nejaká jeho časť), nehovoriac o sieťovej prípojke a sieťovom zariadení poskytovateľa služby (majiteľa sociálnej siete), ktoré patria používateľovi jedine v prípade, že je používateľom služieb, ktoré sám poskytuje, teda používateľom svojich vlastných služieb. Prenosové vedenie medzi sieťovou prípojkou používateľa a sieťovou prípojkou poskytovateľa služby pritom pozostáva zo zreťazenia káblových a/alebo bezdrôtových spojov (vedení), čiže segmentov, pričom každý takýto segment môže patriť (a často aj patrí) inému vlastníkovi. Len zriedkavo sa stáva, že celý prístup na sociálnu sieť je vo vlastníctve jednej jedinej fyzickej či právnickej osoby. Deje sa tak výlučne v prípade, že používateľ a poskytovateľ služby sú jednou a tou istou osobou a zároveň používateľ sa k službe (sociálnej sieti) pripája z vnútornej siete poskytovateľa služby, napr. keď sa zamestnanec FaceBooku v práci skrz vnútornú sieť firmy FaceBook pripojí na sociálnu sieť FaceBook. Ja však nie som vlastníkom žiadnej sociálnej siete, ako ani vlastníkom žiadneho prenosového vedenia.
Nie je teda pravdou, že by som bol majiteľom prístupu na ktorúkoľvek sociálnu sieť. Som len majiteľom svojich vlastných sieťových zariadení a mohol by som ešte byť majiteľom svojej vlastnej sieťovej prípojky k sieti môjho poskytovateľa pripojenia (Orange Slovensko a.s.), a aj to len v prípade, že sa pripájam k sociálnej sieti z vlastného bytu a nie napr. z kaviarne či knižnice. Rozhodne však nie som majiteľom prístupu na sociálnu sieť (a ani ktorejkoľvek jeho časti) ktoréhokoľvek iného používateľa. Žalobca teda v tomto ohľade zase raz klame/zavádza.
5.III. Treba tiež chápať, že vo vzťahu k vlastníkovi sociálnej siete som ako človek, ktorý na jeho sociálnej sieti vytvoril určité miesta, ktoré môžu navštevovať ďalší používatelia, zákazníkom, rovnako ako aj ďalší používatelia — návštevníci mnou vytvorených miest na sociálnej sieti. Síce — rovnako ako ani ďalší používatelia — majiteľovi za poskytovanie služby sociálnej siete priamo neplatím, ale tento profituje z (nielen) mnou vytvoreného zaujímavého obsahu, ktorý pritiahne značné množstvo používateľov na mnou vytvorené/spravované miesto na sociálnej sieti, ktorým sa spolu so (nielen) mnou vytvoreným obsahom zobrazí aj reklama, za ktorú majiteľ sociálnej siete dostane zaplatené od inzerentov. Majiteľovi sociálnej siete teda de facto platím tým, že (spolu s inými používateľmi) preňho bezplatne tvorím zaujímavý obsah, na ktorého zobrazovaní spolu s reklamou tretích strán následne zarába.
V skutočnosti teda nie som nielen majiteľom akejkoľvek sociálnej siete, ale dokonca ani majiteľom akéhokoľvek (ani mnou vytvoreného a/alebo spravovaného) miesta na sociálnej sieti. Majiteľom je majiteľ príslušnej sociálnej siete. Oproti návštevníkom mnou (spolu)spravovaných miest na sociálnych sieťach mám len o máličko väčšie práva — môžem vymazať ľubovoľný (či už svoj alebo niekoho iného) príspevok či komentár (návštevník môže zmazať len svoje vlastné) a môžem tiež zamedziť ľubovoľnému profilu v prístupe na mnou spravované miesto na sociálnej sieti a/alebo v pridávaní nových príspevkov či komentárov (presné možnosti závisia od tej-ktorej sociálnej siete). Rozhodne mi však majiteľ sociálnej siete neposkytuje údaje o návštevníkoch, ako je IP adresa, z ktorej sa daný profil práve pripojil na sociálnu sieť, ani nemám najmenšiu šancu dopátrať sa k identite fyzickej osoby, ktorá sa za tým-ktorým profilom skrýva, dokonca sa ani nedozviem, ktorým všetkým profilom bol mnou vytvorený/spravovaný obsah zobrazený, keďže tento sa zobrazuje aj neprihláseným používateľom.
5.IV. Žalobca tvrdí, že „majiteľ … prístupu na sociálnu sieť“ (čím zjavne myslel mňa, hoci ja nie som majiteľom akéhokoľvek prístupu na sociálnu sieť, viď vyššie bod 5.II.) „nemôže tvrdiť, že nevie, kto tam akýkoľvek príspevok dal a kedy.“
Nuž, správca miesta na sociálnej sieti (napr. ja), ba dokonca ani majiteľ sociálnej siete (napr. FaceBook) skutočne nevie (a ani nemá šancu legálnym spôsobom zistiť), kto sa skrýva za tým-ktorým profilom, ktorý je uvedený ako autor toho-ktorého komentára či príspevku, ako som už objasnil v bodoch 1 a 2 vyššie. Preto je v zásade možné vytvoriť si falošný profil na meno niekoho iného, čo je dnes pomerne častou záškodníckou činnosťou. Správca môže zistiť, kedy bol daný príspevok/komentár pridaný (aspoň približne), keďže tento údaj sa obvykle zobrazuje. Nemusí si však byť vedomý skutočnosti, že vôbec niekto niečo pridal, keďže môže buď na danom mieste na sociálnej sieti byť tak rušno, že vôbec nebude v časových možnostiach správcu všetko to čítať, jednak z rôznych dôvodov (napr. rodinných) nemusí byť správca dlhší čas prakticky vôbec pripojený k danej sociálnej, a teda ani reálne vykonávať činnosť správcu (hoci formálne ním naďalej je), ako sa to napr. mne stalo v druhej polovici roka 2018.
Pravdou teda je, že ako správca miesta na sociálnej sieti rozhodne neviem, kto presne (ktorá fyzická osoba, či dokonca ktorý robot) ten-ktorý príspevok či komentár na mnou spravované miesto na sociálnej sieti pridal, a nemusím sa dokonca vôbec dozvedieť, že niekto niečo na mnou spravované miesto na sociálnej sieti pridal. Preto rozhodne nie je pravdou ani nasledujúce tvrdenie žalobcu — práve naopak, je to vyslovené klamstvo:
„Keďže všetky uvedené diskusné fóra a sociálne siete sú priamo prepojené na stránku slobodaVockovani.sk, musel majiteľ uvedenej domény a administrátor (Ing. Fillo Marián) vedieť nielen autora príspevku, ale i celý obsah každého príspevku.“
Pre istotu ešte raz zdôrazňujem, že byť majiteľom domény je niečo iné než byť správcom internetovej stránky (tzv. webmasterom), a to je ešte niečo úplne iné než byť správcom miesta na sociálnej sieti. Môžu to byť tri úplne rozdielne fyzické osoby, takže tento výrok žalobcu je nielen fakticky nepravdivý (lživý), ale aj logicky vyslovene chybný. Z toho, že na internetovej stránke (napr. na mojej slobodaVockovani.sk) je odkazované nejaké miesto na sociálnej sieti (napr. stránka „Sloboda v očkovaní“ na FaceBooku)[4] a na ňom spätne odkazovaná daná internetová stránka, totiž vôbec nevyplýva, že správcom jedného i druhého je tá istá fyzická osoba, ako to nelogicky predpokladá žalobca. Vo väčších spoločnostiach či úradoch (a niekedy aj v menších) to veľmi často bývajú rôzne osoby, či dokonca rôzne celé teamy osôb.
6. V ďalšom, bezprostredne nasledujúcom výroku žalobca úplne „mieša hrušky s jablkami“:
„Správcovia sociálnych sietí archivujú všetky pohyby na jednotlivých web stránkach a to vrátane „pôvodných“ verzií a sú povinní na požiadanie oprávnenej osoby, vrátane súdu, všetky tieto informácie poskytnúť i s presnou IP adresou odosielateľa.“
Správca sociálnej siete (žalobca — súdiac podľa kontextu — zrejme pod „správcom sociálnej siete“ má na mysli zamestnanca majiteľa sociálnej siete) v žiadnom prípade nearchivuje všetky zmeny („pohyby“) na mojej internetovej stránke („web stránke“, vyjadrené terminológiou žalobcu) slobodaVockovani.sk. Ak niečo majiteľ sociálnej siete (v mojom prípade menovite VK, Google+, Twitter a FaceBook) archivuje, tak to môžu byť leda tak zmeny na jeho vlastnej sociálnej sieti, vrátane mnou spravovaných miest na sociálnej sieti, o ktoré tu zrejme ide predovšetkým. Nad ostatnými miestami na sociálnej sieti (kde nie som správcom) totiž nemám vôbec nijakú moc a keďže mnohé (pravdepodobne väčšina) sú pre mňa skryté (nastavené ako „tajné“), tak ani len neviem o ich existencii — narozdiel od majiteľa sociálnej siete resp. jeho zamestnancov.
Každopádne je ale zaujímavým nápadom (ktorý osobne vrelo vítam) vyžiadať si od majiteľov sociálnych sietí prehľad zmien na mnou spravovaných miestach na sociálnych sieťach, z ktorého by sa konečne raz a navždy dokázalo, že žalobca od samotného počiatku sporu bezočivo klame, keď tvrdí, že som na sociálnych sieťach šíril napadnutý výrok.
Dôkaz: Žiadam súd, aby si od majiteľov sociálnych sietí VK, Google+, FaceBook a Twitter vyžiadal prehľad všetkých zmien na mnou spravovaných miestach na sociálnej sieti (podrobne vymenovaných žalobcom), počnúc februárom 2017, kedy som na slobodaVockovani.sk zverejnil článok „Fašisticko-nacistická väčšina v NR SR odmietla čo i len debatovať o zdobrovoľnení doteraz povinného očkovania“[5] (ďalej len napadnutý článok), pôvodne obsahujúci napadnutý výrok. Ten som však ani v rámci upútavky na napadnutý článok, ani v žiadnom inom kontexte na sociálnych sieťach nešíril, čo môžu ľahko preukázať súdom vyžiadané prehľady zmien.
7. Žalobca v bode 1.2. Podania uvádza:
„Žalobca rešpektuje právo žalovaného na slobodu prejavu, ale zdôrazňuje, že sloboda prejavu nie je bez hraníc. Sú s ňou spojené aj určité povinnosti a určitá zodpovednosť, ktoré majú význam napr. vtedy, ak hrozí nebezpečenstvo zásahu do povesti a práv iných osôb.“
Z tohto odstavca mám dojem, že žalobca buď vôbec nečítal, alebo naschvál ignoroval bod 1 môjho „Vyjadrenia sa k „Žalobe o ochranu osobnosti“ MUDr. Štefana ZELNÍKA PhD. z utorka 5.XII.2017“ z 8.VI.2018 (ďalej len Vyjadrenie), hoci jeho Podanie malo byť práve reakciou na toto Vyjadrenie. Aby to teraz žalobcovi „neuniklo“, zopakujem, čo som napísal vo Vyjadrení:
Žalobca je verejne činnou osobou, keďže je — ako sám uvádza v Žalobe — „politicky aktívny občan (poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec VÚC, poslanec mestského zastupiteľstva“ a okrem toho aj dlhoročný člen (od roku 1990) a od roku 2014 aj podpredseda Slovenskej národnej strany, ako aj bývalý štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (1994–1998), čo už v Žalobe neuvádza, ale uvádza to na svojej internetovej stránke.[6] Ako verejne činná osoba musí žalobca zniesť väčšiu mieru kritiky než radový občan, ktorý nepôsobí verejne (súkromná osoba), viď napr. rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp.zn. 16Co/247/2012, podľa ktorého:
„osoby verejne činné alebo verejne známe musia zniesť väčšiu mieru kritiky než súkromné osoby a čím viac obsah prejavu súvisí s verejnou činnosťou dotknutej osoby, tým viac bude tento prejav chránený slobodou prejavu.“
a tiež Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky č. IV. ÚS 302/2010, podľa ktorého:
„osoba patriaca do kategórie osôb verejných, ktorá sa výrazne angažuje v záležitostiach verejných, môže byť objektom kritiky v súvislosti s výkonom svojho povolania, ktorej hranice akceptovateľnosti sú oveľa širšie, ako u „bežných občanov“ (súkromných osôb)“
Pritom môj hodnotiaci úsudok, že žalobca je fašista, sa týka výlučne jeho verejnej činnosti resp. výkonu jeho povolania.
Žalobca by sa teda mohol oprávnene odvolávať na môj neprípustný „zásah do povesti“, iba ak by bol verejnosti neznámym „Jankom Mrkvičkom“ z „Hornej Dolnej“ (čo nie je), alebo ak by som verejne prepieral jeho vyslovene súkromný život (čo som nikdy nerobil a o jeho súkromí vlastne prakticky nič neviem — aj adresu jeho domu som sa dozvedel až od OS ŽA), alebo ešte ak by som uvádzal preukázateľne nepravdivé skutočnosti či použil chybnú logiku pri vývodoch z týchto skutočností (čo sa žalobca nielenže ani len nepokúsil preukázať, ale dokonca to vyslovene odmietol urobiť). Ak však mám pravdu, tak potom mám plné právo túto pravdu o verejnom pôsobení verejne činnej osoby (napr. žalobcu) šíriť — aj keby to tejto osobe uškodilo, čo je v prípade žalobcu otázne.
8. Žalobca v bode 1.3. Podania uvádza:
„Žalobca je presvedčený, že neexistuje žiaden rozumný skutkový základ, na podklade ktorého mohol a môže žalovaný dôvodne označovať žalobcu za „fašistu“.“
Žalobcovo subjektívne presvedčenie nie je objektívnym (vecným) dôkazom ničoho. Dôvodov na to, aby som dospel k hodnotiacemu úsudku, že žalobca je (podľa jeho skutkov a v zmysle mnou predtým uvedenej definície fašizmu) fašistom, som uviedol celý rad, či už vo Vyjadrení, alebo v rámci predchádzajúceho Konania o nariadení neodkladného opatrenia sp.zn. 14C/21/2017 (ďalej len Konanie), ale hlavne v napadnutom článku. Žalobca opakovane vyslovene odmietol relevantným spôsobom (vecne) čo i len spochybniť ľubovoľnú z mnou uvádzaných skutočností či logických vývodov, na základe ktorých som dospel k hodnotiacemu úsudku, že je (skutkovým) fašistom, nie to ešte preukázať mi omyl, chybu, nedostatok či čokoľvek, čo by ho oprávňovalo tvrdiť, „že neexistuje žiaden rozumný skutkový základ, na podklade ktorého mohol a môže žalovaný dôvodne označovať žalobcu za „fašistu“.“, čím len svedčí o tom, že (skutkovým) fašistom naozaj je.
Pokiaľ tak žalobca neurobí (neuvedie žiadne vecné protiargumenty) — a zdá sa, že to nemá vôbec v pláne, — nemá právo sa (ako verejne činná a známa osoba) domáhať ochrany osobnosti kvôli tomu, že som ho čisto na základe jeho verejného pôsobenia verejne označil za (skutkového) fašistu, čomu bezprostredne predchádzalo uvedenie celého radu dobrých a dobre doložených dôvodov pre takéto označenie, s ktorými sa žalobca za takmer dva roky (od zverejnenia napadnutého článku) doteraz nebol schopný (a ani ochotný) absolútne nijak vysporiadať.
Nie je predsa možné, aby v právnom a demokratickom štáte nemohol novinár o fašistovi uviesť, že je fašista, keď to dobre doloží overiteľnými faktami a jeho argumentácia je logicky bezchybná. To by už nebol právny a demokratický štát, ale totalitný režim, v ktorom neexistuje sloboda slova (akým je napr. aj fašizmus), takže keď sa tohto žalobca dožaduje, len tým potvrdzuje, že naozaj je fašistom.
Žiadam preto súd, aby nariadil žalobcovi preukázať, kde presne a ktorá z mnou uvedených skutočností nie je pravdivá takým spôsobom, že moje označenie jeho osoby za (skutkového) fašistu sa v novom svetle ukáže ako nedôvodné, chybné či vecne nesprávne, prípadne preukázať mi chybu v logike, ktorá bude mať rovnaký dôsledok. Ak to žalobca odmietne urobiť, malo by to byť považované za de facto priznanie žalobcu, že naozaj fašistom je, čím sa naplno ukáže, že cieľom žalobcu v skutočnosti je umlčať ma a nie chrániť svoje domnelé osobnostné práva, ktoré som údajne (podľa neho) porušil, čo však nebol schopný doteraz vôbec nijak preukázať.
9. Žalobca v bode 1.3. Podania pokračuje:
„Žalovaný označuje žalobcu za fašistu dokonca aj vo svojom vyjadrení z 08.06.2018 a teda pokračuje v neoprávnenom zasahovaní do osobnostných práv žalobcu.“
Samozrejme, že tak činím, pretože na základe mnou uvedených overiteľných skutočností a na základe bezchybnej logiky, stavajúcej na týchto skutočnostiach, som (v zmysle mnou predtým uvedených definícií) správne dospel k hodnotiacemu úsudku, že žalobca je (skutkový) fašista. Keďže to žalobca nebol doteraz schopný nijak vecne spochybniť, nemôžem inak než trvať na tom, že žalobca naozaj je (skutkový) fašista. Pravda sa predsa nedokazuje a nepravda nevyvracia samotným podaním žaloby, ktorá v skutočnosti neobsahuje nijaké vecné (proti)argumenty. Navyše žalobca svojím doterajším správaním v rámci tohto súdneho sporu i v rámci Konania poskytol celý rad ďalších dôkazov o tom, že skutočne je fašistom (viď vyššie bod 8). Za týchto okolností nevidím najmenší dôvod, pre ktorý by som mal upustiť od označovania žalobcu za fašistu, keďže je tu veľa vecných argumentov za a žiadny proti správnosti tohto označenia.
10. Žalobca v nasledujúcej vete v Podaní nepravdivo tvrdí:
„[Žalovaný] Úplne nezmyselne spája žalobcu so spoločnosťami, ktoré pôsobia vo farmaceutickom priemysle, s ktorými žalobca nemá nič spoločné.“
Pravý opak je pritom pravdou, keďže žalobca na pôde Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len NR SR) ako poslanec NR SR a navyše aj predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo presadzuje takú právnu úpravu, ktorá jednoznačne veľmi vyhovuje výrobcom vakcín (t.j. povinné plošné očkovanie), a zároveň jeho spoločník v podnikaní[7] a bývalý poslanecký asistent[8] prof. MUDr. Vladimír OLEÁR, CSc. bol dlhé roky (1997–2013) vedúcim slovenskej pobočky Sanofi Pasteur (predtým Aventis Pasteur a ešte predtým Pasteur Mérieux Connaught),[9] čo je svetovo najväčšia farmaceutická spoločnosť, zaoberajúca sa výlučne výrobou vakcín.[10] Toto spojenie je teda celkom zrejmé a nie je na ňom vôbec nič „nezmyselné“, či dokonca „úplne nezmyselné“.
11. Žalobca ďalej v Podaní uvádza:
„Rovnako nezmyselne spája žalovaný žalobcu dokonca s vojnovým slovenským štátom a Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou.“
Opäť raz zdôrazňujem, že žalobcovo ničím nepodložené (a teda čisto subjektívne) tvrdenie o „nezmyselnosti“ mojich tvrdení, ktoré som však (na rozdiel od žalobcu) seriózne podložil, nie je dôkazom ničoho (to sa týka aj bodu 10 vyššie). Žalobca na moje vecné argumenty zase raz reagoval len subjektívnym dojmom, či ako to mám označiť, každopádne ale nie vecne a logicky.
V nasledujúcej vete žalobca zase len potvrdzuje, že nie je schopný poskladať čo i len jeden jediný vecný, tzn. na overiteľných faktoch založený a logický argument proti mojim tvrdeniam:
„Tieto úvahy žalovaného sú už tak absurdné, že nie sú hodné ďalšieho komentára zo strany žalobcu.“
Toto je v skutočnosti iba úbohá výhovorka niekoho, kto žiadne vecné argumenty nemá, ale nechce byť za hlúpeho, tak sa tvári, že nie som hoden odpovede v podobe vecného (proti)argumentu.
Ale poďme k veci — ešte raz a podrobnejšie: Slovenská národná strana (ďalej len SNS) podľa vyjadrenia na jej vlastnej internetovej stránke:[11]
„je najstarším politickým subjektom na Slovensku. Jej vznik sa traduje od 6. júna 1871. Moderná SNS bola znovu obnovená 7. marca 1990 jej zaregistrovaním na ministerstve vnútra SR.“
Je krajne nepravdepodobné, že by si žalobca nebol vedomý tejto skutočnosti, keďže — podľa vyjadrenia na jeho vlastnej stránke[12] — je resp. bol:
„1990 Člen SNS od obnovenia jej činnosti v r. 1990
1990 - 1992 Podpredseda OR SNS Martin
2014 - pokr. Podpredseda SNS“
SNS sa zjavne hlási k odkazu (resp. nadväzuje na) SNS, ktorá pôsobila v rokoch 1871–1938. V roku 1938 však — aj keď nie všetci — členovia SNS vstúpili do Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (ďalej len HSĽS), ktorá bola jedinou vládnucou politickou silou v období fašistického Slovenského štátu resp. Slovenskej republiky v rokoch 1939–1945, čím SNS formálne zanikla. Keďže však akákoľvek politická strana je sama o sebe (bez členov) len mŕtvou štruktúrou a jej činnosť je činnosťou členskej základne, možno uzavrieť, že tá časť SNS (členskej základne SNS), ktorá zostala politicky činnou aj v rokoch 1939–1945, sa stala súčasťou HSĽS, a preto spájanie SNS, ktorej je žalobca dnes podpredsedom a ktorá sa hlási k odkazu SNS z rokov 1871–1938, s HSĽS nielenže nie je (ako žalobca nepravdivo tvrdí) „absurdné“ či „nezmyselné“, ale je to naopak logické a správne. Ako „absurdné“ by mi naopak pripadalo, keby súčasný podpredseda SNS (žalobca) nepoznal ani tak základné udalosti z dejín strany, ktorej je členom už vyše 28 rokov a podpredsedom vyše 4 roky.
Slovami vedeckej pracovníčky Historického ústavu Slovenskej akadémie vied PhDr. Jaroslavy Roguľovej, PhD.:[13]
„SNS nástup fašizmu v Taliansku v roku 1922 vnímala ako znovuzrodenie národných a politických nacionalistických princípov. Na národniarov zapôsobili hodnoty zdôrazňované v talianskom fašizme — národ, štát a vlastenectvo, ako aj odmietanie stavovského členenia národa a zdôrazňovanie všenárodného princípu. Taliansko bolo podľa SNS vzor súdržnosti a pevnosti národa, obetovania sa jednotlivca pre blaho národného celku. Presadenie fašistického režimu v Taliansku chápala ako vyjadrenie vôle celého národa a tým aj ako nadradenie národných záujmov nad ostatné, napr. stavovské. Kompánek v júni 1926 napísal: „Taliansky fašizmus mal a má tú veľkú výhodu, že vzbĺkol v zemi homogénnej, je jednoliaty a má jednotný cieľ — slúžiť talianskemu národu. Všetko, čo Mussolini označil za cieľ fašizmu, bolo talianskemu človekovi veľmi pauzibilné a len škodcovia talianskej vlasti boli ním ohrožení. Mussolini nemusel prihliadať na nikoho a na nič, nemal nijakých komplikácií, keď nastolil taliansku národnú diktatúru.“
… Pravicové režimy s autoritatívnymi prvkami vládnutia neboli vo vtedajšej Európe žiadnou výnimkou a SNS ich vnímala aj ako možné alternatívy k demokratickým režimom a najmä k parlamentnej demokracii…
… Keďže niektorí členovia SNS sa stotožnili s ideou vytvárania branných zložiek v rámci politických hnutí, tesne po nástupe Mussoliniho k moci roku 1922 pristúpili k vytvoreniu takejto organi zácie pod záštitou národnej strany, pričom bola vôbec prvou stranou, ktorá na Slovensku utvorila mládežnícku organizáciu fašistického typu. Volala sa Jednota slovenských junákov (JSJ), vznikla v decembri 1922 a v januári 1923 sa uskutočnilo jej výborové zasadnutie v miestnostiach redakcie Národných novín v Martine.
… Policajná správa informovala: „SNS pod dojmom rozvoja rodobrancov začala organizovať na obdobných zásadách svojich mladších prívržencov do sväzu Junákov. Tento sväz stojaci na stanovisku radikálneho nacionalizmu, predstavuje jedon zo smerov fašistického hnutia na Slovensku, ktoré však počtom organizácií rodobrancov ani zďaleka sa nevyrovná.“ Podporu JSJ vyjadroval najmä Rázus…
… Na aktivitách Národnej obce fašistickej (NOF) sa zúčastňovali predstavitelia SNS, ako aj iní známi slovenskí politici. Zemský výbor fašistickej obce fašistického hnutia v Bratislave pozval národniara Rázusa na dôvernú schôdzku na 25. apríla 1926 do Nového Mesta nad Váhom a ako dôvody jeho účasti uvádzal spoločné zámery – vybudovať pevný národný štát a vykonať ráznu národnú očistu. SNS na programe NOF imponovalo, že hnutie sa profilovalo ako opozičné, poukazovalo na prešľapy vlády, kritizovalo komunizmus, ľavicu, internacionalizmus, korupciu. Absolútne kľúčovú bázu pre spoluprácu však u SNS tvorili dve úzko prepojené témy – myšlienka Československa ako národného štátu a nacionalizmus, resp. v tejto súvislosti otázka Čechov a Slovákov ako jedného alebo dvoch samostatných národov.
… Aktivity spájajúce SNS s fašizmom v 20. rokoch popri nacionálnych témach motivoval jej príklon k niektorým prvkom tejto ideológie, akými boli antiľavičiarstvo, antikomunizmus, antiliberalizmus či konzervativizmus.“
Očividne to teda nie som ja, kto si (podľa žalobcu) „nezmyselne“ či „absurdne“ vymyslel spojenie SNS s fašizmom, a tiež to nie som ja, kto viedol žalobcu k vstupu do SNS pri jej obnovení v roku 1990, kto viedol obnovenú SNS k hláseniu sa k odkazu tej SNS, ktorá zanikla v roku 1938 čiastočne zlúčením s HSĽS a čiastočne rozpustením (niektorí vtedajší členovia SNS odmietli byť v HSĽS), ani to nie som ja, kto doviedol žalobcu k tomu, aby sa stal súčasným podpredsedom SNS.
Ale po všetkých tých „nezmysloch“ a „absurditách“, ktoré žalobca stihol vyprodukovať v rámci tohto súdneho sporu a jemu predchádzajúceho Konania, by ma už vôbec neprekvapilo, keby žalobca prehlásil, že voda je suchá.
12. V bode 1.4. Podania namieta žalobca proti tomu, že som v rámci napadnutého článku uviedol jeho meno v prehľade, ako ktorý poslanec NR SR hlasoval o návrhu, ktorý bol predmetom napadnutého článku. V Konaní dokonca žiadal o výmaz svojho mena z tohto prehľadu. Toto je už naozaj vrchol absurdity, pretože tým žalobca de facto žiada, aby som poprel, že sa zúčastnil daného hlasovania v NR SR, či dokonca aby som poprel, že je vôbec poslancom NR SR, čiže chce odo mňa, aby som verejne klamal, pričom to ale bol jeho vlastný návrh, o ktorom sa hlasovalo, a navyše jeho meno je tak-či-tak uvedené pri danom hlasovaní aj na internetovej stránke NR SR,[14] ktorú však o výmaz z prehľadu hlasovania žalobca — nakoľko mi je známe — nežiadal.
13. V bode 1.5 Podania navrhuje žalobca súdu predvolať a vypočuť troch svedkov, ktorí vraj majú potvrdiť neblahé dôsledky môjho (pravdivého a oprávneného) verejného označenia žalobcu za fašistu. Žiadam súd, aby nevyhovel tomuto návrhu, pretože by šlo o úplne zbytočné a nezodpovedné plytvanie peniazmi, ako aj časom menovaných svedkov, lebo nech už bude ich výpoveď akákoľvek, nezmení to nič na fakte, že ako novinár (ale aj ako radový občan) mám právo o preukázateľnom (skutkovom) fašistovi verejne prehlásiť, že je fašista, keď to dôkladne doložím a aj vysvetlím, čo presne mám na mysli pod pojmom fašista (a to som aj urobil), keď daný fašista je verejne činnou osobou (ktorou žalobca naozaj je) a keď sa tento môj hodnotiaci úsudok týka výlučne jeho verejného pôsobenia (ako je aj pravda). Ak by aj takéto moje označenie žalobcu za fašistu malo pre žalobcu skutočne nepríjemné následky (o čom si dovolím v prípade žalobcu silne pochybovať, ale moje pochybnosti sú v tejto veci irelevantné a netrvám na ich vyvrátení), bolo by to len viac než spravodlivé a malo by to viesť žalobcu k určitej sebareflexii a k vyvodeniu dôsledkov, vďaka čomu sa už v budúcnosti zdrží skutkov, ktoré možno oprávnene hodnotiť ako fašistické, a v ideálnom prípade sa aj ospravedlní, či dokonca (aspoň čiastočne) odčiní svoje minulé (svojou povahou) fašistické činy.
14. Namietam voči bodu 2 žalobcovho Návrhu rozhodnutia súdu:
„Žalovaný Ing. Marián Fillo je povinný zaplatiť žalobcovi náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 1.000,- eur (slovom tisíc eur) do 3 dní od právoplatnosti rozhodnutia.“
Na rozdiel od žalobcu, ktorý sa (v porovnaní so mnou) „topí“ v peniazoch (už len za funkciu poslanca NR SR dostáva niekoľko tisíc € mesačne, pričom takýchto funkcií má viac, a navyše mu plynú aj nemalé príjmy z podnikania),[15] a teda žiadne peniaze odo mňa reálne nepotrebuje, ja som už od 1.XI.2014 (tzn. vyše 4 roky) evidovaný ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len ÚPSVaR) Žilina, nemám teda nijaké stabilné príjmy ani zo zamestnania, ani z podnikania, a ani od štátu nedostávam vôbec nič. Žijem v podstate len z milodarov od osôb, ktoré si cenia moju dobrovoľnícku (neplatenú) prácu na poli informovania o očkovaní, pričom sa starám o (a živím) tri nezaopatrené deti vo veku 9, 11 a 15 rokov a príjem manželky z jej zamestnania na polovičný úväzok nepokryje ani naše pravidelné mesačné náklady na byt. Automobil vôbec nevlastníme a bývame v byte v nezateplenom panelovom bytovom dome.
Z tohto dôvodu ani nemám na to, aby som sa nechal zastupovať advokátom, a keďže ja sám nemám právnické vzdelanie ani prax, nepochybujem o tom, že moje písomné vyjadrenia sú zrejme po formálnej stránke niečím, na čo súd nie je zvyknutý, za čo sa ospravedlňujem, ale v tejto sociálnej situácii som si nemohol pomôcť inak a urobil som, ako som najlepšie vedel.
Žalobcom navrhovaná náhrada vo výške 1.000,- €, ktorá by pre žalobcu nebola žiadnym prínosom, čo by stál za reč, keďže žalobca má beztak toľko peňazí, že mne sa o takých sumách môže nanajvýš tak snívať, je však pre mňa a moju rodinu likvidačná a zásadne by ublížila nielen mne, ale aj mojej manželke a mojim deťom, ktoré s týmto súdnym sporom nemajú vôbec nič do činenia a nenesú ani najmenší diel viny. Na jednej strane síce dúfam, že zvíťazí spravodlivosť, takže nič platiť nebudem musieť, ale ak by sa tak aj nestalo, žiadam súd o zamietnutie žalobcovho návrhu o „náhrade nemajetkovej ujmy“, aby nemuseli zbytočne trpieť tí, ktorí za nič nemôžu.
Dôkaz: Žiadam súd, aby si vyžiadal od ÚPSVaR Žilina, Hurbanova 16, 01001 Žilina potvrdenie o tom, že som od 1.XI.2014 evidovaný na ÚPSVaR ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie.
S ohľadom na mnou vyššie uvedené dôkazy nepravdivosti celého radu žalobcových tvrdení na moju adresu, s ohľadom na obdobné moje vyvrátenia žalobcových tvrdení v predchádzajúcich dokumentoch a s ohľadom na to, že žalobca nebol schopný ani na moju priamu výzvu nič z toho, čo som uviedol (či už v napadnutom článku alebo neskôr), relevantným spôsobom (vecne a logicky) ani len spochybniť, nieto ešte vyvrátiť, sa domnievam, že žalobca má v skutočnosti iné úmysly, než deklaruje vo svojej Žalobe, a to že ma chce umlčať súdnou cestou, teda pomocou súdu potlačiť moju slobodu slova a právo mojich čitateľov na informácie, ktorú nám zaručuje čl. 26, ods. 1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb., ako aj že ma chce finančne zruinovať, čo by veľmi vyhovovalo výrobcom vakcín, ktorých záujmy žalobca na pôde NR SR presadzuje. A tým žalobca de facto len potvrdzuje, že je naozaj fašista, že som naozaj mal pravdu, keď som ho takto označil.
Keďže žalobca v mnohých ohľadoch uvádza vo svojej Žalobe i vo svojom Podaní preukázateľne nepravdivé údaje (viď vyššie) a moju prípustnú a po stránke materiálnej pravdy dobre podloženú vecnú kritiku jeho verejného pôsobenia vydáva nepravdivo za „neoprávnený zásah do jeho osobnostných práv“, žiadam ctený Okresný súd Žilina,
aby Žalobu č. 42C/102/2017
v plnom rozsahu zamietol
a aby nariadil žalobcovi vrátiť mi jemu
mnou uhradené trovy Konania o nariadení neodkladného opatrenia č. 14C/21/2017.
S úctou
Ing. Marián FILLO
v.r.
Odkazy na zdroje:
[1] podrobnejšie vysvetlenie napr. tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/TCP/IP
[2] podrobnejšie viď napr. tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Network_address_translation
[3] viac k tomu viď napr. tu: https://lifehacker.com/5873407/how-to-crack-a-wi-fi-networks-wpa-password-with-reaver
[4] https://www.facebook.com/sloboda.v.ockovani/
[5] https://slobodavockovani.sk/news/skutocni-fasisti-v-nr-sr-odmietli-co-i-len-debatovat-o-zdobrovolneni-doteraz-povinneho-ockovania/
[6] https://www.StefanZelnik.sk/
[7] HYGMA, s.r.o.: https://orsr.sk/vypis.asp?ID=341161&SID=9&P=1
Lekáreň Poliklinika Vlčince, s.r.o. / Lekáreň Žilpo, s.r.o.: https://orsr.sk/vypis.asp?ID=341161&SID=9&P=1
VIKOM, s.r.o.: https://orsr.sk/vypis.asp?ID=10639&SID=5&P=1
ZEKOL, s.r.o.: https://orsr.sk/vypis.asp?ID=250720&SID=5&P=1
ŽILPO, s.r.o.: https://orsr.sk/vypis.asp?ID=9450&SID=5&P=1
[8] viď napr. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/164514-asistent-sns-doda-vakciny-draho/
[9] https://orsr.sk/vypis.asp?ID=741&SID=5&P=1
[10] https://www.sanofipasteur.com/en/careers
[11] https://www.sns.sk/o-nas/profil/
[12] https://stefanzelnik.sk/
[13] osobný profil autorky: https://www.history.sav.sk/index.php?id=jaroslava-rogulova
citovaný článok autorky: „Slovenská národná strana a fašizmus v medzivojnovom období“, https://forumhistoriae.sk/documents/10180/11520/rogulova.pdf
[14] https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=38323
[15] https://finstat.sk/36402630
Len vďaka dobrovoľným príspevkom čitateľov a poslucháčov môže Sloboda v očkovaní prinášať všetkým ľuďom bezplatne dôležité informácie (nielen) o očkovaní. Ak si myslíte, že naša práca má hodnotu, a ak je to vo vašich možnostiach, prispejte, prosím, na ďalší chod tejto stránky. Každé euro a každý cent je dobrý a srdečne ďakujeme zaň!
Môžete však priložiť ruku k dielu aj iným spôsobom.
Ak ste tak ešte neurobili, prečítajte si, prosím, Petíciu za slobodu informovaného rozhodovania o očkovaní, adresovanú Európskemu parlamentu a ak s ňou súhlasíte, podpíšte ju, prosím.