Troll je v internetovom slangu účastník online diskusných fór, chatov či blogov, ktorý zasiela provokativne, hanlivé alebo irelevatné (off-topic) príspevky k témam, ktorých hlavným zmyslom je vyprovokovat ostatných uživatelov k vytúžené emotivnej odozve alebo inak narušit normálnu vecnú diskusiu. Činnost trolla býva v internetovom diskurzu nazývaná trollingom či trollovaním.
Na provokáciu trolla obvykle reaguje niektorý účastník diskusie, ktorý se domnieva, že „toto nie je možné nechat bez odozvy“. V anglickom prostredí pre túto úlohu v debate existuje specifické označenie trollhunter – lovec trollov. V horšom prípade má jeho príspevok sám podobu trolla a konflikt sa može dalej rozrást.
Klasické správanie trollera:
1. Trolluju umyselne a opakovane; zavádzajú, menia názory, na konkretne otázky zásadne neodpovedajú.
2. Ignoruju a porušujú pravidlá komunity príspevkami off-topic (mimo mísu), spamovaním
3. Vyvolávajú svojim paranoidnym správaním konflikty medzi ostatnými členmi komunity s úmyslom prezentovat sa ako jediná obet konfliktu
4. Sú izolovaní, preto často používajú tzv.Sock puppet. (Vytvorením viacerých nickov vzbudzuje troller dojem, že nie je sám s jeho názorom)
Trolleri dokážu svojim správaním zneistit a znechutit komunitu na fóre. Nepríjemným efektom je aj následné správanie komunity voči nováčikom, ktorých naivná, či zle položená otázka evokuje trolling a podla toho vyzerajú aj následné reakcie.
Ako sa bránit proti trollingu?
Osvedčeným pístupom je „toto je najlepšie ignorovat“ – pokial bude podla tohoto názoru komunita trolla ignorovat, prestane ho jeho činnost bavit. V angličtine pre vyjadrenie tohoto postoja existuje skratka:
DNFTT – Do not feed the trolls. – v slovencine "nekrmte trolly", zmyslom je "nerobte to, co troll chce" (tj. rozhorčené reakcie).
troll honey badger
rodič | 24.07.2013