Re:Re:trochu rozumu by nezaskodilo

Ing. Marián FILLO | 17.08.2012

Nerozumiem, ako môže byť telo adaptované na príjem glutamanu (resp. voľnej kyseliny glutámovej), keď po zjedení jedla s glutamanom (trebárs v podobe BIO sójovej omáčky) sa zvýši hladina glutamanu v mozgu 25x ???

To naozaj nevyzerá na dobrú "adaptáciu" na príjem glutamanu. Skôr by som povedal, že sme adaptovaní na príjem VIAZANEJ kyseliny glutámovej v bielkovinách či peptidoch, ale tá voľná nám očividne nerobí dobre.

Kyselina glutámová nie je pre človeka NUTNÁ, teda nie je esenciálna: https://cs.wikipedia.org/wiki/Esenciální_aminokyselina
Vieme si ju vyrobiť vo vlastnej réžii.

Čo sa mliečnych výrobkov týka, boli v rebríčku len odtučnené, to isté sa týka rôznych semienok, resp. múčky z týchto semienok. Pri procese odtučňovania zjavne dochádza k neprirodzenému rozbíjaniu nejakých bielkovín a uvoľňovaniu kyseliny glutámovej.

Kapusta (zelí) má pomerne nízky obsah bielkovín - cca 20x menej než sója (v prepočte na hmotnosť), čiže tam tá fermentácia ani veľmi nemá aké bielkoviny rozkladať. Tiež je otázka, čo presne sa pri fermentácii tej-či-onej potraviny deje a čo je použité ako fermentačné činidlo. U kapusty to asi bude o dosť iné než u sóje.

A je samozrejme niečo iné zjesť glutaman a niečo iné dať si ho pichnúť (to isté s hliníkom alebo trebárs alkoholom).

Pridať nový príspevok