Treba čítať, čo je napísané, a nedomýšľať si to, čo napísané nie je.
Ja nehanobím fermentáciu ako takú, len hovorím, že vo fermentovanej sóji (a o ničom inom fermentovanom nebola reč), napr. v sójovej omáčke (aj keby bola BIO) je voľná kyselina glutámová, ktorá má v nadmernom množstve excitotoxické účinky, čiže vzrušuje nervové bunky až do tej miery, že ich to zabíja.
Kyselina glutámová je neesenciálna aminokyselina, čiže ľudské telo si ju vie syntetizovať samo, nepotrebuje ju mať nevyhnutne v potrave ako vitamín C, ktorý si syntetizovať nevie (na rozdiel napr. od myší, ktoré to vedia).
Čo sa Číňanov a Japoncov týka, tak treba uviesť, že dlhovekosť nie je funkciou jediného parametra (glutamanu v potrave). Je aj mnoho iných vecí, ktoré sú v Číne či Japonsku inak než u nás, a ktoré na to majú vplyv. Navyše tí Číňania a Japonci nejedia ani zďaleka toľko výrobkov zo sóje, ako si to tu my v Európe asi predstavujeme. V skutočnosti sa v USA zje sóje v prepočte na hlavu niekoľkokrát viac než v Japonsku, lebo v USA (a pomaly už aj u nás) tú sóju pchajú všade, kde je to len trochu možné.
Navyše aj v Japonsku už majú epidémiu autizmu (i keď nie sú na tom až tak zle ako v USA či Veľkej Británii), takže súčasní japonskí dôchodcovia sú síce ešte pomerne fit (v porovnaní s našimi), ale ich vnuci na tom očividne budú oveľa horšie.
Glutámovú kyselinu (alebo jej soli) teda v malých množstvách potrebujeme ako neurotransmitter, a tiež na stavbu bielkovín, avšak jej nadmerný obsah v potravinách je pre nás jednoznačne škodlivý. Úplne sa jej vyhnúť v potravinách v zásade nie je možné, ale je rozumné vyhnúť sa aspoň tým potravinám, ktoré jej obsahujú neúnosne veľa v prepočte na hmotnosť, alebo konzumáciu takýchto potravín aspoň výrazne obmedziť.
Re:trochu rozumu by nezaskodilo
Ing. Marián FILLO | 17.08.2012