No veru... Čo sa ja napočúvam o pneumokokových infekciách po pneumokokovej vakcíne, o laryngitídach po Hexe, chronických rinitídach či sinusitídach po akomkoľvek očkovaní... atď. atď.
Štandardný vzorec je: "moje dieťa bolo až do prvého očkovania úplne zdravé a potom to začalo..."
Začalo a doteraz to neskončilo. ATB, odbery, výtery, vyšetrenia, RTG, MRI, USG, a tak pekne do kolečka - nekonečný kolotoč.
No predstavte si, že by sa podstatná časť detí nedávala vôbec očkovať. Koľko práce by lekárom odpadlo!!!
Inak detskí lekári (česť výnimkám) na internet vyslovene žiarlia. Ešte pred 10-15 rokmi mohli mať na medicínske informácie celkom dobrý (a dobre vynášajúci) monopol. Tomu je ale koniec a len vyslovene nezodpovední (prípadne šialene zaneprázdnení) rodičia už dnes nekontrolujú na internete či pediater nestanovil úplne scestnú diagnózu, či dokonca liečbu.
A to sa veru stáva veľmi často, obzvlášť keď predpíše ATB bez CRP alebo "zvláda" jedného pacienta za 5 minút, čo sa ledva stihne vyzliecť a obliecť, vyplaziť jazyk a šup - predpis na balenie nejakého lieku, ktorého výrobca daroval lekárke nástenné hodiny, vestičku či plážovú tašku. Špecialisti si môžu vychutnávať aj zájazd na "kongres" v Keni spojený so safari, prípadne plážový "kongres" na Bahamách, ale takýchto bonusov sa spravidla radovým pediatrom nedostáva (môžu to špecialistom, key opinion leaderom a osobám s významnou rozhodovacou právomocou len ticho závidieť), lebo z nich sa zväčša nedá vytrieskať tak veľa, že by to tým firmám stálo za to. Nuž ale aj lyžovačka v Tatrách s gala programom nepochybne poteší... :-) A úprimná snaha o zdravie pacienta je dnes už len prežitým sentimentom...
Re:Re:presne.
Ing. Marián FILLO | 26.06.2012