Cením si Vašu snahu a ďakujem za upozornenie, každopádne:
1. účinnosť očkovania proti čiernemu kašľu je tak-či-onak pomerne malá (to najlepšie číslo, aké bolo údajne namerané, je 85%) - v pomere k očkovaniu napr. proti záškrtu či tetanu
2. nízka účinnosť tohto očkovania je dôvodom toho, že ochorejú z veľkej časti zaočkovaní ľudia (vlastne prakticky vždy tí zaočkovaní tvoria väčšinu)
3. keby bolo toto očkovanie naozaj poriadne účinné, tak by logicky nemohlo dochádzať k opakovaným epidémiám aj v silne zaočkovanej populácii.
4. odhliadnuc od vyššie uvedeného, to, čo vyzerá ako čierny kašeľ, spôsobujú aj iné patogény (napr. Bordetella parapertussis), proti ktorým očkovanie neúčinkuje, navyše sa javí byť možné až isté, že časť B. pertussis zmutovala tak šikovne, že vakcína na ne už nie je vôbec nič platná. Tak to aspoň tvrdí holandský odborník na čierny kašeľ Dr. Mooi.
Suma sumárum: očkovanie proti čiernemu kašľu nie je veľa platné, navyše zhoršuje pozíciu tej najohrozenejšej skupiny (deti do 1. narodenín) pretože očkované matky, ktoré neprekonali prirodzený čierny kašeľ (to je dnes už asi drvivá väčšina), neodovzdajú svojim bábätkám protilátky v čase, keď je to najviac potrebné (tzn. ešte pred prvým očkovaním proti čiernemu kašľu).
A dúfam, že nechcete tvrdiť, že fakt "80% chorých s čiernym kašľom je plne zaočkovaných proti nemu" nie je dokladom nízkej účinnosti očkovania proti čiernemu kašľu? Veď si to porovnajte napr. so štatistikami koľko plne zaočkovaných ochorie napr. na tetanus alebo záškrt. V drvivej väčšine prípadov sú ochorenia medzi ľuďmi, čo očkovaní neboli vôbec alebo boli pred viac než 15 rokmi. V porovnaní s tým je účinnosť očkovania proti čiernemu kašľu smiešne nízka.
A to som tým chcel povedať a za tým si stojím. Samozrejme, Vaša poznámka je v zásade pravdivá, avšak rozhodne nevyvracia moje tvrdenie o príliš nízkej účinnosti očkovania proti čiernemu kašľu.
Re:Re:Re:Re:Re:korektne fakty
Ing. Marián FILLO | 25.09.2011