V odkazovanom materiáli nebolo nijak popísaných tých 99 hlásených vážnych nežiaducich účinkov a už vôbec tam nebolo zdôvodnené, prečo boli zamietnuté ako nesúvisiace.
Čo bolo placebom pri testovaní Infanrixu Hexa? Ak to nebol fyziologický roztok, ale iná vakcína, tak takéto vyradenie je absolútne neopodstatnené. Z iných vyjadrení Dr. Urbančíkovej je jasné, že "placebom" v tomto prípade ani nemohol byť neškodný roztok, lebo predsa "nemožno nechať deti nechránené" proti týmto nebezpečným chorobám, "to by bolo neetické", takže je úplne jasné, že kontrolná skupina nemohla dostávať skutočné placebo, ale len nejaké iné vakcíny proti tým istým chorobám. Z toho vyplýva, že zamietnutie na základe podobného výskytu daného nežiaduceho účinku v kontrolnej (taktiež očkovanej) skupine je absolútne neoprávnené.
Klinicky sa bezpečnosť vakcíny naozaj skúmala len 3-4 dni, zvyšok boli len hlásenia rodičov, ktoré boli (bez uvedenia oprávnených dôvodov) v drvivej väčšine prípadov zamietnuté. To hovorí dokument na stránke EMA. Chcete tvrdiť niečo iné?
Re:Re:iu alebo iá iá iá
Ing. Marián FILLO | 31.08.2011